The above prices exclude tax and tag. The vehicle shown may not reflect the actual vehicle (options, colors, trim, and body style may vary). Dealer is not responsible for errors or omissions by 3rd parties.
|
City MPG:
20
Hwy MPG:
26 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Color: | Opal White Pearl |
|---|---|
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
|---|---|
| VIN: | 1V2DC2CA2TC208603 |
| Stock #: | V602399 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 23mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 273 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Fuel tank capacity | 18.6gal. |
| Manual-shift auto | Tiptronic |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 26mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 20mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 269hp @ 5,500RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 84 months/100,000miles |
|---|---|
| Maintenance warranty | 24 months/20,000miles |
| Roadside assistance coverage | 36 months/36,000miles |
| Powertrain warranty | 48 months/50,000miles |
| Basic warranty | 48 months/50,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/60HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 18" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 245/60HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,979mm (117.3") |
|---|---|
| Exterior height | 1,722mm (67.8") |
| Rear headroom | 960mm (37.8") |
| Turning radius | 6.2m (20.3') |
| Passenger volume | 3,171L (112.0 cu.ft.) |
| Front headroom | 1,001mm (39.4") |
| Engine torque | 273 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,141 L (40 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
| Engine bore x stroke | 82.0mm x 93.0mm (3.23" x 3.66") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,203 L (78 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,539mm (60.6") |
| Rear legroom | 1,026mm (40.4") |
|---|---|
| Curb weight | 1,892kg (4,171lbs) |
| Exterior body width | 1,989mm (78.3") |
| Exterior length | 4,966mm (195.5") |
| Rear hiproom | 1,473mm (58.0") |
| GVWR | 2,510kg (5,534lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Compression ratio | 9.60 to 1 |
| Towing capacity | 907kg (2,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,562mm (61.5") |
| Front hiproom | 1,478mm (58.2") |
| Front legroom | 1,059mm (41.7") |
| Payload | 490kg (1,080lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Assist (Lane Keeping System) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | active |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | Qi front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Primary LCD size | 12.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Wireless App-Connect (w/Apple CarPlay, Android Auto & MirrorLink) |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Traffic Alert mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | VW Car-Net Safe & Secure 5-year |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Front Assist (Forward Collision Warning and Autonomous Emergency Braking) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leatherette V-Tex |
| Ventilated front seats |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | VW Car-Net Safe & Secure 5-year |
| Adaptive Cruise Control | Predictive Adaptive Cruise Control |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 25 deg |
| Ramp breakover angle | 18 deg |
| Ground clearance (max) | 180mm (7.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Leith Cars.
https://www.leithvwraleigh.com/new/Volkswagen/2026-Volkswagen-Atlas-Cross-Sport-094ef222ac1821d1dfd7e2a0ab7be770.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-7:00PM
- Tuesday 8:30AM-7:00PM
- Wednesday 8:30AM-7:00PM
- Thursday 8:30AM-7:00PM
- Friday 8:30AM-7:00PM
- Saturday 9:00AM-5:00PM
- Sunday Closed
ADDITIONAL PRICING AND VEHICLE INFORMATION: