The above prices exclude tax and tag. The vehicle shown may not reflect the actual vehicle (options, colors, trim, and body style may vary). Dealer is not responsible for errors or omissions by 3rd parties.
|
|
| Color: | Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | 8-Speed Automatic Transmission |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I4 DOHC DI Turbo Engine w/ ESS |
| VIN: | 1C4PJXAN4TW195391 |
| Stock #: | TW195391 |
Included Packages
| Quick Order Package 23S Sport S ($3,750) |
|---|
|
| Quick Order Package 22S Sport S ($3,750) |
|
| Transmission: 8-Speed Automatic 850RE ($2,500) |
|
| Black 3-Piece Hard Top ($1,895) |
|
| Convenience Group ($1,595) |
|
| Engine: 2.0L I4 DOHC DI Turbo with ESS ($0) |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Convertible hard top | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Rear cargo | swing-out |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Glass rear window | |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 21mpg |
| Torque | 295 lb.-ft. @ 3,000RPM |
| Fuel tank capacity | 17.5gal. |
| Manual-shift auto | Autostick |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid system combined power torque | none |
| Hybrid traction battery type | none |
|---|---|
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | none |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 270hp @ 5,250RPM |
| Hybrid system net power | none |
| Drive type | four-wheel |
| Electric motor horsepower | none |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
| Hybrid electric powertrain type | none |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 60 months/60,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/75SR17.0 |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 245/75SR17.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,459mm (96.8") |
|---|---|
| Exterior height | 1,869mm (73.6") |
| Rear headroom | 1,021mm (40.2") |
| Turning radius | 5.0m (16.3') |
| Passenger volume | 2,936L (103.7 cu.ft.) |
| Front headroom | 1,034mm (40.7") |
| Engine torque | 295 lb.-ft. @ 3,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 365 L (13 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
| Engine bore x stroke | 84.0mm x 90.0mm (3.31" x 3.54") |
| Rear shoulder room | 1,466mm (57.7") |
| Interior maximum rear cargo volume | 898 L (32 cu.ft.) |
| Rear legroom | 907mm (35.7") |
|---|---|
| Curb weight | 1,841kg (4,058lbs) |
| Exterior body width | 1,877mm (73.9") |
| Exterior length | 4,237mm (166.8") |
| Rear hiproom | 1,143mm (45.0") |
| GVWR | 2,313kg (5,100lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Towing capacity | 907kg (2,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,417mm (55.8") |
| Front hiproom | 1,369mm (53.9") |
| Front legroom | 1,046mm (41.2") |
| Payload | 546kg (1,203lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Appearance | analog |
|---|---|
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Tachometer | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speakers | 8 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| Integrated roll-over protection |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist | |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 4 |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Rear seats Folding position | tumble forward |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Manual driver lumbar support | |
| Front center armrest | w/storage |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Front dual zone A/C | |
| Emergency communication system | |
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | Enhanced Adaptive Cruise Control |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 41 deg |
|---|---|
| Departure angle | 36 deg |
| Ramp breakover angle | 25 deg |
| Ground clearance (min) | 246mm (9.7") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Leith Cars.
https://www.leithchryslerjeep.com/new/Jeep/2026-Jeep-Wrangler-34b6995fac184cda0d4be12c3043aaab.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-7:00PM
- Tuesday 8:30AM-7:00PM
- Wednesday 8:30AM-7:00PM
- Thursday 8:30AM-7:00PM
- Friday 8:30AM-7:00PM
- Saturday 9:00AM-5:00PM
- Sunday Closed
ADDITIONAL PRICING AND VEHICLE INFORMATION: