The above prices exclude tax and tag. The vehicle shown may not reflect the actual vehicle (options, colors, trim, and body style may vary). Dealer is not responsible for errors or omissions by 3rd parties.
|
City MPG:
17
Hwy MPG:
21 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Color: | Tactical Green |
|---|---|
| Interior Color: | Charcoal |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.8L V-6 cyl |
| VIN: | 1N6ED1EK5TN611933 |
| Stock #: | TN611933 |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Bedliner | |
| Trailer hitch |
| Rear cargo | tailgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 20mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 281 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Fuel tank capacity | 21.1gal. |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 23mpg |
| Fuel economy city | 18mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.8L |
| Horsepower | 310hp @ 6,400RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 36 months/36,000miles |
| Powertrain warranty | 60 months/60,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 265/65SR17.0 |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 265/65SR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 95.5mm x 88.4mm (3.76" x 3.48") |
|---|---|
| Rear legroom | 843mm (33.2") |
| Curb weight | 2,112kg (4,657lbs) |
| Exterior body width | 1,854mm (73.0") |
| Exterior length | 5,339mm (210.2") |
| Wheelbase | 3,200mm (126.0") |
| GVWR | 2,727kg (6,012lbs) |
| Engine displacement | 3.8 L |
| Exterior height | 1,829mm (72.0") |
| Rear headroom | 980mm (38.6") |
|---|---|
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| Turning radius | 6.5m (21.3') |
| Passenger volume | 2,835L (100.1 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,478mm (58.2") |
| Front headroom | 1,013mm (39.9") |
| Payload | 594kg (1,310lbs) |
| Engine torque | 281 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Warning (LDW) warning |
| Voltmeter | |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | RearView Monitor yes |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Rear Sonar System rear |
| Blind spot | Blind Spot Warning (BSW) warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay/Wireless Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Automatic Braking (RAB) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes | |
| Knee airbag |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Rear side impact airbag | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Automatic Emergency Braking with Pedestrian Detection (P-AEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Premium cloth | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | premium cloth |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | |
| Adaptive Cruise Control | Intelligent Cruise Control (ICC) |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | push button start only |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 31 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ramp breakover angle | 20 deg |
| Ground clearance (min) | 196mm (7.7") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Leith Cars.
http://www.leithnissan.com/new/Nissan/2026-Nissan-Frontier-5c5c8a83ac18421df72c003f7d24425e.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-7:00PM
- Tuesday 8:30AM-7:00PM
- Wednesday 8:30AM-7:00PM
- Thursday 8:30AM-7:00PM
- Friday 8:30AM-7:00PM
- Saturday 9:00AM-5:00PM
- Sunday Closed
ADDITIONAL PRICING AND VEHICLE INFORMATION: