The above prices exclude tax and tag. The vehicle shown may not reflect the actual vehicle (options, colors, trim, and body style may vary). Dealer is not responsible for errors or omissions by 3rd parties.
|
City MPG:
23
Hwy MPG:
31 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Color: | Bright White |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | 8-Speed Automatic 8F30 Transmission |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I4 DOHC DI Turbo Engine w/ ESS |
| VIN: | 3C4NJDBN8TT189300 |
| Stock #: | TT189300 |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 26mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 221 lb.-ft. @ 1,750RPM |
| Fuel tank capacity | 13.5gal. |
| Manual-shift auto | Autostick |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 31mpg |
| Fuel economy city | 23mpg |
| Hybrid system combined power torque | none |
| Hybrid traction battery type | none |
|---|---|
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | none |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 200hp @ 5,000RPM |
| Hybrid system net power | none |
| Drive type | four-wheel |
| Electric motor horsepower | none |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Hybrid electric powertrain type | none |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 60 months/60,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Rear tires | 225/60SR17.0 |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/60SR17.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 84.1mm x 89.9mm (3.31" x 3.54") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,693 L (60 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,400mm (55.1") |
| Rear legroom | 973mm (38.3") |
| Curb weight | 1,642kg (3,620lbs) |
| Exterior body width | 1,875mm (73.8") |
| Exterior length | 4,404mm (173.4") |
| Wheelbase | 2,637mm (103.8") |
| Rear hiproom | 1,250mm (49.2") |
| GVWR | 2,177kg (4,800lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,646mm (64.8") |
| Rear headroom | 978mm (38.5") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Turning radius | 5.5m (18.1') |
| Passenger volume | 2,820L (99.6 cu.ft.) |
| Towing capacity | 907kg (2,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,440mm (56.7") |
| Front hiproom | 1,374mm (54.1") |
| Front legroom | 1,062mm (41.8") |
| Front headroom | 996mm (39.2") |
| Engine torque | 221 lb.-ft. @ 1,750RPM |
| Interior rear cargo volume | 770 L (27 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Active Lane Management active |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.4" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | UConnect 5 |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Path Detection warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Full Speed Forward Collision Warning Plus mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth/vinyl |
|---|---|
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | SiriusXM Guardian |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 16 deg |
|---|---|
| Departure angle | 31 deg |
| Ramp breakover angle | 23 deg |
| Ground clearance (min) | 206mm (8.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Leith Cars.
https://www.leithchryslerdodgejeep.com/new/Jeep/2026-Jeep-Compass-8abe12ecac183940af9ec96b4ec4fd38.htm
Location
Leith Chrysler Dodge Jeep Ram Wendell
5310 Rolesville Rd
Wendell, NC 27591-7958
- Sales: (919) 626-3446
Hours
- Monday 8:30AM-7:00PM
- Tuesday 8:30AM-7:00PM
- Wednesday 8:30AM-7:00PM
- Thursday 8:30AM-7:00PM
- Friday 8:30AM-7:00PM
- Saturday 9:00AM-5:00PM
- Sunday Closed
ADDITIONAL PRICING AND VEHICLE INFORMATION: