The above prices exclude tax and tag. The vehicle shown may not reflect the actual vehicle (options, colors, trim, and body style may vary). Dealer is not responsible for errors or omissions by 3rd parties.
|
City MPG:
23 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Color: | Ivory Silver |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | Automatic |
| Engine: | 2.5L 4 |
|---|---|
| VIN: | 5XYRL4JC6TG430838 |
| Stock #: | TG430838 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 26mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 181 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Fuel tank capacity | 17.7gal. |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 31mpg |
| Fuel economy city | 23mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.5L |
| Horsepower | 191hp @ 6,100RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/100,000miles |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 120 months/100,000miles |
| Basic warranty | 60 months/60,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/60HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 18" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/60HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,346mm (53.0") |
|---|---|
| Wheelbase | 2,814mm (110.8") |
| Exterior height | 1,694mm (66.7") |
| Rear headroom | 993mm (39.1") |
| 3rd row headroom | 935mm (36.8") |
| Front headroom | 1,024mm (40.3") |
| Engine torque | 181 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 357 L (13 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
| Engine bore x stroke | 88.5mm x 101.5mm (3.48" x 4.00") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,138 L (76 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,476mm (58.1") |
| Rear legroom | 1,059mm (41.7") |
| Curb weight | 1,768kg (3,898lbs) |
|---|---|
| Exterior body width | 1,900mm (74.8") |
| Exterior length | 4,801mm (189.0") |
| Rear hiproom | 1,400mm (55.1") |
| GVWR | 2,450kg (5,401lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Compression ratio | 13.00 to 1 |
| 3rd row legroom | 752mm (29.6") |
| Towing capacity | 907kg (2,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,501mm (59.1") |
| Front hiproom | 1,412mm (55.6") |
| Front legroom | 1,052mm (41.4") |
| 3rd row hiproom | 1,080mm (42.5") |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist System (LKAS) active |
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Parking Distance Warning - Forward & Reverse (PDW-F&R) front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Collision Warning (BCW) w/Parallel Exit warning |
| Rear window wiper |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Collision Avoidance (RCCA) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | Kia Connect |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist (FCA-JT |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leatherette SynTex |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Max seating capacity | 7 |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Leather steering wheel | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Smart Cruise Control with Stop & Go (SCC w/S&G) |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders |
| Rear door bins | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Air conditioning | |
| Power moonroof | |
| Emergency communication system | 911 Connect |
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 17 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ramp breakover angle | 17 deg |
| Ground clearance (min) | 175mm (6.9") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Leith Cars.
http://www.leithautoparkkia.com/new/Kia/2026-Kia-Sorento-9eaf1f7fac1837d0dfe2868dc055cf7b.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-7:00PM
- Tuesday 8:30AM-7:00PM
- Wednesday 8:30AM-7:00PM
- Thursday 8:30AM-7:00PM
- Friday 8:30AM-7:00PM
- Saturday 9:00AM-5:00PM
- Sunday Closed
ADDITIONAL PRICING AND VEHICLE INFORMATION: