The above prices exclude tax and tag. The vehicle shown may not reflect the actual vehicle (options, colors, trim, and body style may vary). Dealer is not responsible for errors or omissions by 3rd parties.
|
City MPG:
28 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Color: | Fusion Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | Variable |
| Engine: | 2.0L 4 |
|---|---|
| VIN: | KNDEU2AA7T7909944 |
| Stock #: | T7909944 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 31mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 132 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Fuel tank capacity | 13.2gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 34mpg |
| Fuel economy city | 28mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 147hp @ 6,200RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/100,000miles |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 120 months/100,000miles |
| Basic warranty | 60 months/60,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 215/55HR17.0 |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 215/55HR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 81.0mm x 97.0mm (3.19" x 3.82") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,778 L (63 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,394mm (54.9") |
| Rear legroom | 965mm (38.0") |
| Curb weight | 1,332kg (2,937lbs) |
| Exterior body width | 1,801mm (70.9") |
| Exterior length | 4,384mm (172.6") |
| Wheelbase | 2,629mm (103.5") |
| Rear hiproom | 1,240mm (48.8") |
| GVWR | 1,800kg (3,969lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,615mm (63.6") |
|---|---|
| Rear headroom | 975mm (38.4") |
| Compression ratio | 12.50 to 1 |
| Turning radius | 5.3m (17.4') |
| Passenger volume | 2,820L (99.6 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,410mm (55.5") |
| Front hiproom | 1,346mm (53.0") |
| Front legroom | 1,052mm (41.4") |
| Front headroom | 1,016mm (40.0") |
| Engine torque | 132 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 753 L (27 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 6 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist System (LKAS) active |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind-Spot Collision-Avoidance Assist-Rear (BCA-R) warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
|---|---|
| Primary LCD size | 10.3" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Collision Avoidance (RCCA) mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth/leatherette SOFINO |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Emergency communication system | 911 Connect |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 28 deg |
|---|---|
| Departure angle | 27 deg |
| Ground clearance (min) | 185mm (7.3") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Leith Cars.
http://www.leithautoparkkia.com/new/Kia/2026-Kia-Seltos-bee8b525ac18383f49d7cdf59ec9c901.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-7:00PM
- Tuesday 8:30AM-7:00PM
- Wednesday 8:30AM-7:00PM
- Thursday 8:30AM-7:00PM
- Friday 8:30AM-7:00PM
- Saturday 9:00AM-5:00PM
- Sunday Closed
ADDITIONAL PRICING AND VEHICLE INFORMATION: