The above prices exclude tax and tag. The vehicle shown may not reflect the actual vehicle (options, colors, trim, and body style may vary). Dealer is not responsible for errors or omissions by 3rd parties.
|
City MPG:
77.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Color: | White |
|---|---|
| MPGe: | 73.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / Unlimited miles |
| Transmission: | Automatic |
|---|---|
| Engine: | 0.0L |
| VIN: | RLLV1AEB8SH011616 |
| Stock #: | T512517 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Fuel economy combined | 73mpge |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Torque | 369 lb.-ft. @ RPM |
| Hybrid traction battery all electric range | 256 miles |
| Transmission | 1 speed automatic |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 69mpg |
| Fuel economy city | 77mpg |
| Fuel economy equivalent measure | |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Hybrid traction battery DC charging connector type | SAE CCS |
| Engine location | front and rear |
|---|---|
| Standard fuel economy fuel type | electric |
| Horsepower | 349hp @ RPM |
| Hybrid traction battery onboard charger (kW) | 11.0 |
| Drive type | all-wheel |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge time (minutes) | 31 |
| Recommended fuel | Electric |
| Powertrain number of motors | 2 |
| Traction battery bidirectional capability | |
| Fuel economy combined (kWh) | 46 kWh/100m |
| Hybrid electric powertrain type | BEV (battery electric vehicle) |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 120 months/125,000miles |
|---|---|
| Traction battery warranty | 120 months/ unlimited distance |
| Roadside assistance coverage | 120 months/ unlimited distance |
| Powertrain warranty | 120 months/125,000miles |
| Basic warranty | 120 months/125,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/55VR19.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 19" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/55VR19.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Interior maximum rear cargo volume | 1,371 L (48 cu.ft.) |
|---|---|
| Curb weight | 2,455kg (5,412lbs) |
| Exterior body width | 1,934mm (76.1") |
| Exterior length | 4,750mm (187.0") |
| Wheelbase | 2,950mm (116.1") |
| Exterior height | 1,667mm (65.6") |
| Turning radius | 6.2m (20.3') |
|---|---|
| Towing capacity | 1,800kg (3,968lbs) |
| Engine torque | 369 lb.-ft. @ RPM |
| Payload | 450kg (992lbs) |
| Interior rear cargo volume | 374 L (13 cu.ft.) |
| Interior front cargo volume | 88 L (3 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 10 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Auto high-beam headlights | |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Rear window wiper | |
| Rear fog lights |
| Lane departure | Lane Departure Warning/Lane Keep Assist active |
|---|---|
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | Rear View Camera yes |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Exterior parking camera front | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Smart Parking Assist front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Primary LCD size | 15.6" |
| Speakers | 8 |
| 1st row LCD monitors | 1 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| AM/FM radio |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert w/AEB mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Childseat sensing airbag | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Warning w/AEB and Intersection Assist mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leatherette |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Air conditioning | |
| Navigation system |
| Emergency communication system | E-call |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Doors front cargo | manual |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and hands-free start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | 360 Surround View Monitoring yes |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Preconditioning |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 175mm (6.9") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Leith Cars.
https://www.leithvinfast.com/new/Vinfast/2025-Vinfast-VF-8-c404a2ffac180b026b2a030f5ac0ba89.htm
Hours
- Monday 8:30AM-7:00PM
- Tuesday 8:30AM-7:00PM
- Wednesday 8:30AM-7:00PM
- Thursday 8:30AM-7:00PM
- Friday 8:30AM-7:00PM
- Saturday 9:00AM-5:00PM
- Sunday Closed
ADDITIONAL PRICING AND VEHICLE INFORMATION: