The above prices exclude tax and tag. The vehicle shown may not reflect the actual vehicle (options, colors, trim, and body style may vary). Dealer is not responsible for errors or omissions by 3rd parties.
|
City MPG:
28
Hwy MPG:
35 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Color: | Canyon Bronze |
|---|---|
| Interior Color: | Sport |
| Transmission: | Variable |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | 3N8AP6DAXTL320489 |
| Stock #: | TL320489 |
Included Packages
| Wheels: 19" Alloy ($605) |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 31mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 140 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Fuel tank capacity | 11.8gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 35mpg |
| Fuel economy city | 28mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 141hp @ 6,000RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 36 months/36,000miles |
| Powertrain warranty | 60 months/60,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/45WR19.0 |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 19" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 225/45WR19.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 84.0mm x 90.1mm (3.31" x 3.55") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,657 L (59 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,389mm (54.7") |
| Rear legroom | 876mm (34.5") |
| Curb weight | 1,372kg (3,024lbs) |
| Exterior body width | 1,801mm (70.9") |
| Exterior length | 4,366mm (171.9") |
| Wheelbase | 2,657mm (104.6") |
| Rear hiproom | 1,273mm (50.1") |
| GVWR | 1,825kg (4,023lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,631mm (64.2") |
| Rear headroom | 978mm (38.5") |
|---|---|
| Compression ratio | 11.70 to 1 |
| Turning radius | 5.3m (17.4') |
| Passenger volume | 3,537L (124.9 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,389mm (54.7") |
| Front hiproom | 1,331mm (52.4") |
| Front legroom | 1,085mm (42.7") |
| Front headroom | 1,008mm (39.7") |
| Payload | 375kg (827lbs) |
| Engine torque | 140 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 827 L (29 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 6 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Intelligent Lane Intervention (I-LI) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster |
| Tachometer | |
|---|---|
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Front and Rear Sonar System front and rear |
| Blind spot | Intelligent Blind Spot Intervention (I-BSI) active |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | NissanConnect featuring Apple CarPlay and Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert (RCTA) w/Rear Automatic Braking (RAB) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Automatic Emergency Braking with Pedestrian Detection (P-AEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth/leatherette |
| Sport steering wheel | |
|---|---|
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | NissanConnect Services |
| Garage door transmitter | myQ Connected Garage |
| Adaptive Cruise Control | Intelligent Cruise Control (ICC) |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | HD Enhanced Intelligent Around View Monitor yes |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 18 deg |
|---|---|
| Departure angle | 30 deg |
| Ramp breakover angle | 20 deg |
| Ground clearance (min) | 213mm (8.4") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Leith Cars.
http://www.leithnissan.com/new/Nissan/2026-Nissan-Kicks-e66d23afac1823afbf61a7943df36371.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-7:00PM
- Tuesday 8:30AM-7:00PM
- Wednesday 8:30AM-7:00PM
- Thursday 8:30AM-7:00PM
- Friday 8:30AM-7:00PM
- Saturday 9:00AM-5:00PM
- Sunday Closed
ADDITIONAL PRICING AND VEHICLE INFORMATION: