The above prices exclude tax and tag. The vehicle shown may not reflect the actual vehicle (options, colors, trim, and body style may vary). Dealer is not responsible for errors or omissions by 3rd parties.
|
City MPG:
23
Hwy MPG:
31 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Color: | Red Hot Pearlcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | 8-Speed Automatic 8F30 Transmission |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I4 DOHC DI Turbo Engine w/ ESS |
| VIN: | 3C4NJDBN3TT166975 |
| Stock #: | TT166975 |
Included Packages
| Quick Order Package 29N Altitude ($1,995) |
|---|
|
| Convenience Group ($1,795) |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 26mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 221 lb.-ft. @ 1,750RPM |
| Fuel tank capacity | 13.5gal. |
| Manual-shift auto | Autostick |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 31mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 23mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 200hp @ 5,000RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 60 months/60,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/55HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/55HR18.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 84.1mm x 89.9mm (3.31" x 3.54") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,693 L (60 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,400mm (55.1") |
| Rear legroom | 973mm (38.3") |
| Curb weight | 1,642kg (3,620lbs) |
| Exterior body width | 1,875mm (73.8") |
| Exterior length | 4,404mm (173.4") |
| Wheelbase | 2,637mm (103.8") |
| Rear hiproom | 1,250mm (49.2") |
| GVWR | 2,177kg (4,800lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,646mm (64.8") |
| Rear headroom | 978mm (38.5") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Turning radius | 5.5m (18.1') |
| Passenger volume | 2,820L (99.6 cu.ft.) |
| Towing capacity | 907kg (2,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,440mm (56.7") |
| Front hiproom | 1,374mm (54.1") |
| Front legroom | 1,062mm (41.8") |
| Front headroom | 996mm (39.2") |
| Engine torque | 221 lb.-ft. @ 1,750RPM |
| Interior rear cargo volume | 770 L (27 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Active Lane Management active |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
|---|---|
| Primary LCD size | 10.1" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | UConnect 5 |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Path Detection warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Full Speed Forward Collision Warning Plus mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth/vinyl |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Leather steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | SiriusXM Guardian |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 16 deg |
|---|---|
| Departure angle | 31 deg |
| Ramp breakover angle | 23 deg |
| Ground clearance (min) | 206mm (8.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Leith Cars.
https://www.leithchryslerdodgejeepram.com/new/Jeep/2026-Jeep-Compass-ebeef1e1ac185214a28b007b7b9a706f.htm
Location
Leith Chrysler Dodge Jeep Ram Aberdeen
11049 US 15-501 Highway
Aberdeen, NC 28315
- Sales: 910-565-9087
Hours
- Monday 8:30AM-7:00PM
- Tuesday 8:30AM-7:00PM
- Wednesday 8:30AM-7:00PM
- Thursday 8:30AM-7:00PM
- Friday 8:30AM-7:00PM
- Saturday 9:00AM-5:00PM
- Sunday Closed
ADDITIONAL PRICING AND VEHICLE INFORMATION: